17.09.2015

Expanzia montovaných domov

Nárast výstavby montovaných domov na kľúč na Slovensku deklaruje záujem o tento typ výstavby. Za posledné 2 roky vzrástol podiel montovaných domov oproti „klasickej“ murovanej stavbe na Slovensku o 15 % . V susednej Českej republike je dokonca nárast ešte výraznejší.

Realizácia montovaných domov na kľúč má dynamický nárast a v posledných rokoch pribúda takýchto stavieb v stovkách. Ohlasy sú vo väčšine prípadov pozitívne a firmy ktoré takéto montované domy stavajú kvalitne sa na nedostatok zákaziek sťažovať nemôžu. V roku 2012 bolo na výstave drevostavieb DOMEXPO v Nitre 135 vystavovateľov, ktorí prezentovali približne 100 rôznych konštrukčných systémov montovaných domov na báze dreva. V minulom roku na tej istej výstave bolo 5 spoločností, ktoré jasne deklarovali od začiatku kvalitu a osobitý prístup ku klientom.

Ak sa pýtame majiteľov montovaných domov či by sa rozhodli znova pre tento typ výstavby , tak ich odpoveď je pozitívna.

Dôvodov prečo sa rozhodli stavať montovaný dom na kľúč je viacero. Najčastejšie odpovede sú ich rýchla výstavba, ktorá je obvykle 3 – 4 mesiace. Menšie investičné ako aj prevádzkové náklady na bývanie. Počiatočné náklady na stavbu sú približne o 15 až 20% menšie ako pri „klasickej“ ( murovanej ). Prevádzkové náklady sa pohybujú na úrovni 50 až 70 € na mesiac pri vykurovacej ploche od 70 do 120m2.    Z toho vyplýva, že ich kvalita nie je len cielenou marketingovou kampaňou, ale nehnuteľnosti dokážu reálne ponúknuť nadštandardné a komfortné bývanie v modernom štýle. 

Čo si pochvaľujú majitelia montovaných drevostavieb ?

Rýchlosť výstavby –  Moderný montovaný dom na kľúč z dreva môže byť hotový už za 3-4 mesiace. Hrubá stavba montovaného domu za 3 – 4 dni. Umožňuje to spôsob zhotovenia, ktorý pozostáva z presnej výroby jednotlivých dielov a následného zloženia skúsenou firmou priamo na mieste stavby.

Optimálne konštrukčné riešenia –  Mnoho majiteľov si pochvaľuje overenú technológiu montovaných domov zo zahraničia. Ako nosnú konštrukciu používame stavebné dosky bez formaldehydu Nemeckej kvality. S kvalitnými konštrukciami súvisí aj kvalitnejšia izolácia, ako je polyuretán, kde tepelný odpor obvodovej steny je R=7,5 a to iba pri hrúbke 170 mm.

Interiér ako aj exteriér montovaného domu sa dá samozrejme prispôsobiť vkusu majiteľa. Niekto preferuje montovaný dom v štýle murovanej stavby, iný použije obklad z dreva ako v interiéri tak aj ako fasádny obklad. Drevo vytvára pomyselné teplo domova zo všetkých materiálov najviac. Okrem toho je zdravotne nezávadné a dokáže sa postarať o skvelý dizajn, ktorý dotvára príjemnú domácu atmosféru.